Saturday, 26 May 2012

LA'st Yosemite'sse

Oleme tagasi tsivilisatsioonis ja saame natukese taas muljetada. Jõudsime täna San Franciscosse ja selja taha on jäänud mitu päeva ebareaalseid vaateid, meeletut matkamist ja uskumatult ebastabiilset seinast-seina ilma.

Tühjus kõrbes
  Distants Malibu Creek rahvuspargist meie järgnevasse ööbimiskohta, June Lake campground, mis asetseb ca 20 km kaugusel Yosemite rahvuspargi sissepääsust, oli ca 550 km ja selle läbimine võttis aega pea 6 h. Tee kulgeb mägede vahel ja enamasti on see kõik suuresti kõrb. Läände jäävad Sequoia park, Kings Canyon (USA kõrgeim punkt) ja Inyo park, mis kõik on sellise vahelduva ja ebastabiilsema ilmaga kohad. Itta aga Death Valley, mis on juba praegu talumatult palav ja kus vihma pea kunagi ei saja. Distantsiline vahe u ca 100 km.
Igatahes, meie läbisme suurema osa sellest teest kõrbemeeleolus. Väljas oli ca 100 F - pea 38 C ja tee oli sirge nagu õpetaja kaardikepp. Kohale jõudes ilm veidike jahenes, kuna laagriplats asus u 7000 jala kõrgusel (~2100 m). Koht ise oli piltilus, kuid tuuline. Veetsime Oh Ridge laagriplatsil (June Lake linna külje all) 4 ööd, mille jooksul kogesime kõikvõimaliku kliimat. Koht jäi meie baaslaagriks paaril järgneval päeval ja sealt käisime siis avastamas erinevaid kohti.

Päev 1 - Esmaspäev - Saabumine

6 h sõitu ja saabusime OH Ridge laagriplatsile. Kiirteel tehtud peatustest, kus isegi tuul oli kõrvetav, mitte jahutav, erines kliima tugevalt. Valitses tagasihoidlik 15 C temperatuur, mis oli langustrendis ja puhus tugevamat sorti tuul. Panime telgi püsti kiikasime lähemal asuvad põõsad üle, et karu peidus ei oleks (karud on seal oht nr 1 - kogu söök tuleb panna raudkappi, mis iga telkimisala juures olemas, sest seal kandis olevat karud isegi autodesse murdnud) ja keerasime magama. Pimedaks läeb seal vara ja järsku - mägede värk!


Ehe rekkamehe söögipeatus
















Päev 2 - Teisipäev - Yosemite - Yosemite Falls Trail

Yosemite Valley
Äratus hommikul 8 paiku ja suund Yosemite rahvusparki. Kuna ei osanud aimata, et sõit pargis sees niivõrd ajakulukas on, siis meie sihtmärki jõudmine - Yosemite Valley - võttis aega ca 3 h koos hommikusöögi jms, kuna läbida tuli 100 km tõsist mägiteed. Kohale jõudes tuli otsustada millise matkaraja ette võtame. Tädi infopunktis soovitas minna lahjematele radadele, kuna kell oli juba 1 päeval ja tal vist puudus usk meisse. Kuid meie jätkuvale pärimisele, samal ajal osutades kaardil ühele väljakutsuvale matkarajale, vastas tädi, et see on 6 - 8 h tõsine mägiretk ja see vast meile küll ei sobi. Väljakutse vastu võetud ja asusime siis sellele rajale teele. Rada viis mööda kaljuäärt üles kuni ühe kose alguseni. Kokku ca 600 + m sirgseinalist tõusu 15 km matkarajana. Alustasime kl 1 päeval ja lõpetasime tagasi alguspunktis u 6 paiku õhtul. Seega läbisime tee keskmisest kiiremini ja olgem ausad, eks jalad andsid tunda ka, et läbitud sai kiiremini. Ilm oli soe ja päikesepaisteline ja vaade oli võrratu! 
  Laagriplatsile tagasi jõudes oli kottpime ja kuna sõime matkarajalt tagasi tulles Yosemite Valley's, siis keerasime suht koheselt ka magama. Õnneks oli öösel suht soe, kuid tuuline. Uni oli hea!














 Päev 3 - Kolmapäev - Mammoth Lakes (Cristal Lake)

Suuskamine Mai lõpus
Öö oli tuuline keegi luusis meie telgi ümber - kitsed ja hundid. Hommikul kui päike paistma hakkas, kippus telgis taas umbseks ja kõik oli endine. Kuna eelmisel päeval sai ette võetud mehine retk ja lihased hommikul veel väsimusest karjusid, otsustasime vähe lihtsama päeva teha. Alustuseks oli vaja leida pesumaja, et oma kogunenud must pesu puhtaks saada. Selleks sõitsime väikesesse linna nimega Mammoth Lakes. Tegu siis tõsise mägilinnakesega, kus põhiline elu keeb talvehooajal, kuna ümber ringi on meeletus koguses suusakuurorte. Mõned neist veel täitsa tegusad isegi Mai lõpus. Alustuseks tahtsime minna vaatama üht vaatamisväärsust, kuid üllatuseks oli lumeolude tõttu tee selleni suletud. Egas midagi, läksime linnakesse, panime asjad pessu, jõime ülimaitsvat kohvi ühes armsas ja hubases mägikohvikus ja võtsime suuna järgmisele sihtpunktile - Cristal Lake. Kuna asus see kõrgel mägedes ja ilm oli ise ka tiba külmem antud päeval, siis tegime lisainvesteeringud matkavarustusse ja asusime teele. Üllatuseks osutus "lihtsam" rada aga korralikumaks katsumuseks keset kohati meetri sügavusi lumeväljasid. Järveni jõudmiseks pidime korralikult ronima ja sealt tagasi tulek oli jalgadele taas tõsine treening. Rada ise oli õnneks lühem kui päev varem ja jahe mägituul hoidis erksana. Koju tagasi jõudsime päevavalguses ja see võimaldas meil lõkkel valmistada mõnusa õhtusöögi. Õhtu ise oli jahe ja ööpimeduse saabudes kuulutas taevas kurjalt, et läeb vist külmaks. Taevas ei eksinud!
















Päev 4 - Neljapäev - Yosemite - Hetch Hetchy


O'Shaughnessy Dam
Öö oli üle ootuste külm. Temperatuur langes tugevalt alla 0 C ja kõik kehaosad, mis magamiskotist välja kippusid lohakile jääma, said seda tunda. Õnneks LA's varustusse tehtud investeering oli soliidne ja elasime öö üle. Hommikul ärgates oli telk jällegi päikese poolt kuumaks köetud ja päev võis alata. Sihtpunktiks sai Yosemite põhja poolne osa, millel nimeks Hetch Hetchy. Sinna jõudmiseks kulus taaskord ca 2 h ja selle ajaga läks ilm veel soojemaks, mis tähendas, et konditsioneer huugas autos tihtipeale maksimumiga. Hech Hechy peamine vaatamisväärsus on kuntslik järv, mida ühest otsast piirab hiiglaslik tamm. Järv ise toidab 167 miili kaugusel olevat San Francisco 2,4 mil inimest joogiveega. Järve voolab hulgaliselt koskesid, millest ühte käisime ka vaatamas. Kõige ilusam koht kogu nende nähtud vaadete juures!








Päev 5 - San Francisco

Päev algas ehmatusega - telgist välja tulles paistis päike, aga oli külm. Pool h hiljem hakkas lund sadama. June Lake's hommikut süües ja kohvi juues saime teada, et seal kandis on see tavaline ja talvel on seal tavaliselt meeletus koguses lund. 2 aastat tagasi oli seal mägedes olnud 15!!! meetrit lund. Pakkisime asjad ja hakkasime liikuma. San Franciscosse jõudmiseks pidime uuesti läbima Yosemite pargi ja selle aja jooksul sajas enamasti lund. Pargist väljudes asendus lumi vahelduvalt lörtsi ja rahega, kuni viimaks läks üle vihmaks ja siis päikesepaisteks. Ja siis jõudsimegi kohale. Nüüd oleme ühes äärelinna hotellis ja plaanime siinkandis veeta ca 3-4 päeva.

1 comment:

  1. Lahe!
    Nüüd siis tuleb postitutesse ca nädalane paus ehk kuni kanepiaurudest väljute

    ReplyDelete